EPS82ecce_DBAD1_1

Projet rychle kolem radaru nemusí znamenat vždy pohromu. Správný manévr dokáže ušetřit peníze za pokutu

Změřit naši rychlost nemusí jenom policie. A to ať už stojící se svým radarem, nebo měřící přímo ze svého vozidla. Na řadě cest, na mnohých úsecích můžeme narazit také na různé stacionární radary, které měří rychlost projíždějících vozidel. Fungují v podstatě permanentně, a i když se zdá, že o nich musí každý vědět i díky umístěným značkám, najde se stále dost hříšníků, kteří jedou rychlostí, která je nad limit.

Vyšší rychlost neznamená hned pohromu

Nutno říct, že projet kolem radaru vyšší rychlostí nemusí znamenat hned pohromu. V první řadě z důvodu, že tachometry u aut obvykle ukazují o něco více, než kolik auto ve skutečnosti jede. Také je tu určitá tolerance a málokterý radar změří a vyfotí řidiče za to, že na padesátce jel rychlostí 51 kilometrů v hodině.

Také je třeba brát v potaz to, o jaký typ radaru se jedná. Existují totiž i radary úsekového měření. Ty jsou založeny na tom, že zachytí vozidlo při vjezdu do daného úseku a následně i při výjezdu z daného úseku. Následně dojde k výpočtu průměru jeho rychlosti a pokud je nad povolený limit, čeká řidiče pokuta. Pokud je rychlost pod zákonnou maximální povolenou rychlostí nebo v určité toleranci, trest řidiči nehrozí.

Zdroj obrázku: Freepik

Stačí snížit rychlost

A co to znamená v praxi? Že lze úsekové měření celkem snadno obelhat tím, že po rychlém vjezdu do daného úseku řidič sníží rychlost na tolik, aby mu průměrná vyšla v požadovaném limitu. Důležité je nejenom zpomalit adekvátně, ale i myslet na okolní provoz. Ten by nejenom neměl být brzděn, ale také by řidič vozu neměl jít prudce a v podstatě nečekaně a bezdůvodně na brzdy. I toto jsou přestupky, které mohou být policií pokutovány.

Vstříc řidičům mohou jít i některé GPS aplikace, které nejenom zaznamenávají umístění daných radarů, ale dokonce umí počítat a zobrazit průměrnou rychlost v daném úseku. Řidič tak má jasno v tom, zda už může jet bez omezování, nebo je vhodné ještě nějakou dobu nechat plynový pedál bez povšimnutí.