Posilují bezpečnost a zároveň přinášejí do rozpočtů miliony
V mnoha českých městech a obcích teď hrají radary na měření rychlosti dvojí roli. přispívají k bezpečnosti na silnicích a zároveň jsou zdrojem finančních prostředků pro místní rozpočty. V některých lokalitách se radary dokonce staly klíčovým nástrojem pro financování obecních projektů.
Radary jako efektivní nástroj pro městské a obecní pokladny
Ačkoli se původní záměr radarů soustředil na zajištění bezpečnosti, města rychle rozpoznala i jejich ekonomický potenciál. Praha například za rok 2022 získala z pokut za překročení rychlosti více než 100 milionů korun. Menší obce, jako například Lesní Albrechtice, mohou ročně z radarů získat stovky tisíc až miliony korun, což výrazně napomáhá financování veřejných projektů. Umístění radarů na místa s vyšší pravděpodobností překročení rychlosti se ukazuje jako efektivní způsob, jak zaručit stabilní přísun financí.
Strategické umístění radarů: Klíč k vysokým pokutám
Řidiči často očekávají radary na frekventovaných úsecích, avšak mnohé obce začaly instalovat radary i na méně očekávaná místa, jako jsou dlouhé rovné silnice či příjezdy do obcí. Nové typy radarů dokáží měřit rychlost vozidel v obou směrech a zpracovat několik aut najednou, čímž zvyšují efektivitu kontroly.
Například ve Šternberku byly radary umístěny na příjezdových trasách, jako je ulice Olomoucká, což nejen přispělo k bezpečnějšímu provozu, ale také přineslo obci nemalé prostředky. Obce obvykle umisťují radary poblíž škol, nemocnic a jiných míst s vyšší koncentrací lidí, kde je nutné dodržování rychlosti prioritou.
Příklady efektivního využití radarů: Šternberk a Lesní Albrechtice
Ve Šternberku dokázali za rok 2022 vybrat téměř 20 milionů korun díky radarům umístěným na strategických místech. V Lesních Albrechticích radar na hlavní silnici zachytil v prvních dvou měsících provozu pokuty ve výši přesahující 6 milionů korun. Tento radar zaznamenal tisíce přestupků, včetně extrémních případů, jako je řidič projíždějící obcí rychlostí 147 km/h. I když počet přestupků postupně klesá, efekt prevence je stále významný.
Zatímco místní úřady obhajují radary jako prostředek ke zvýšení bezpečnosti, kritici upozorňují na to, že radary na místech s nižším rizikem nehody působí spíše jako past na řidiče než jako nástroj prevence. Mnoho odborníků doporučuje soustředit se na nebezpečné úseky s vysokou nehodovostí.
S rostoucím počtem instalovaných radarů se zdá, že tato technologie má v Česku dlouhodobý potenciál. V plánu je nasazení radarů v dalších lokalitách, což by mělo přispět k větší bezpečnosti i dalšímu posílení obecních rozpočtů. V každém případě, ať už jsou vnímány pozitivně nebo negativně, chytré radary mají na chování řidičů jasný vliv a pomáhají udržovat bezpečnější provoz na silnicích.
Chcete se bránit před zbytečnými pokutami a trestnými body? Navštivte náš e-shop cz-antiradary.cz. Poradíme Vám s výběrem.