Každý řidič čas od času překročí maximální povolenou rychlost. Je ale dobré mít na paměti to, že i to úplně minimální překročení rychlosti může být policií pokutováno.

Faktem ale také je, že všechny policejní radary, ať ty ruční, tak ty v autech, mají jistou toleranci, která vám fakticky může ušetřit hodně peněz. Vysvětlíme si, jak to s tou tolerancí je a při jakých překročení rychlosti už jde o řidičák.

Každý policejní radar je před uvedením do provozu schvalován Českým metrologickým ústavem. Ten stanovil pro rychloměry užívané při kontrole dodržování pravidel silničního provozu nevyšší přípustnou chybu měření v toleranci ± 3 km/h při měření rychlostí menších nebo rovných 100 km/h a ± 3 % při měření rychlostí větších než 100 km/h. To může být pro řidiče ku prospěchu. Jak moc si vysvětlíme na následujících řádcích.

Přečtěte si také: Zelená na semaforu neznamená vždy pokyn k okamžité jízdě. Červená naopak není zeď a někdy ji projet můžete
Mírné překročení rychlosti
Pokud řidič překročí v obci rychlost o 5 km/h a mimo obec o 10 km/h, dopustil se ještě malého překročení rychlosti. V tomto případě mu nehrozí žádné trestné body ani ztráta řidičáku. Na místě může za takový přestupek dostat od policie pokutu do 1000 Kč. Pokud by byl projednáván ve správním řízení, vyjde to až na 2500 Kč.

A co ona tolerance policejního měřidla? Do kategorie tohoto mírného přestupku spadne i ten, který jel i o více než 10 km/h mimo obec. Ovšem jen v případě, že mu bylo naměřeno 63 km/h. Pokud víc, už jde o dražší a hlavně bodovaný přestupek. A platí to i naopak. Pokud řidič v obci pojede 53 km/h, pokutu nedostane, protože po započítání odchylky jel vlastně 50 km/h.

Střední překročení rychlosti
Hranice překročení rychlosti v obci o maximálně 20 km/h a mimo obec o maximálně 30 km/h už pro řidiče znamená trestné body, ovšem ztrátu řidičáku ještě ne. Pokud je řidiči naměřeno překročení rychlosti v této kategorii, znamená to pro něj dva trestné body a na místě pokutu do 1000 Kč. Ve správním řízení pak až 2500 Kč.

Vysoké překročení rychlosti
Jakmile řidič překročí v obci rychlost o 20 km/h a mimo obec o 30 km/h (a více), dostává už se do poměrně závažných problémů. Krom toho, že se dočká tří trestných bodů do karty řidiče, nemine jej ani pokuta. Ta se na místě může vyšplhat až na 2500 Kč, ve správním řízení až na 5000 Kč. Navíc, spáchá-li tento přestupek dvakrát nebo vícekrát během 12 měsíců, přijde až na půl roku o řidičák.

Velmi vysoké překročení rychlosti
Poslední kategorií rychlostního přestupku je překročení rychlosti v obci o 40 km/ a více a mimo obec o 50 km/h a více. V tomto případě policie nemůže takové překročení řešit s řidičem na místě a rovnou jej posílá do správního řízení. Tam se řidič dočká pěti trestných bodů, pokuty až 10 000 Kč a také zákazu řízení až na rok.

A co pevný radar?
Častěji než fyzická policie vás snadno může změřit pevně umístěný radar. Pokud je v gesci policie, přijde provozovateli výzva, ve které určí nebo neurčí řidiče. Následně policie postupuje dle pravidel popsaných výše.

Přečtěte si také: Na předvolání k vysvětlení přestupku stačí poslat e-mail a nikam nemusíte chodit. Má to ale jednu důležitou podmínku
Pokud vás změří radar ve správě města nebo obce, s největší pravděpodobností se dočkáte dopisu, ve kterém je rovnou vyčíslen finanční postih. Ten se většinou odvíjí výše vypsaných pokut, přičemž úřad fakticky nezajímá, kdo auto řídil. Prostě chce jen své peníze.

Každé překročení rychlosti je dle zákona hodnoceno jinak. Některé stojí jen peníze, jiné rovnou i řidičák.


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.