Hotový pirát silnic
Stalo se to ve čtvrtek 3. června o půl páté odpoledne. Na stanovené rychlosti 60 km/h jsem jel 68,9 km/h. Městská policie ze Sieny mi teď na konci listopadu píše, že je naměřená rychlost snížena o 5 km/h. Tedy jde z pohledu zákona o překročení o 3,9 km/h, za což mi byla vyměřena sankce 84 euro a 82 centů k tomu. To je v přepočtu 2157 korun.
Když nezaplatím včas, částka se zdvojnásobí. Šikovní měšťáci rovnou přikládají link na speciální webovou stránku, kde je nahraná moje fotografie a také rovnou odkaz do platební brány, aby bylo zaplacení co možná nejjednodušší a nejrychlejší. Městská kasa potřebuje pomoc, zejména v době koronavirové. Turistů je málo a naše dvoudenní návštěva ji zřejmě příliš nevytrhla.

Jaký je smysl pokuty po půl roce?
Jenže jak mě má poučit pokuta za přestupek, který se odehrál téměř před půl rokem na místě, na které jsem dávno zapomněl? Pokuta, která přijde poštou a na které stojí, že jsem kdysi někde jel a asi jsem nebrzdil tak rychle, jak bych měl, v důsledku čehož jsem překročil rychlost o 3,9 km/h. A teď za to zaplatím!
Mám cítit pokoru? Mám se ze situace poučit? Mám se cítit vinen, když vím, že jsem celých 3500 km po Itálii jel ohleduplně, bezpečně, až to místním řidičům lezlo na nervy? Je mi to líto, ale místo toho cítím zklamání a vztek. Nejsem potrestán, jsem spíš okraden. Mám stejný pocit, jako by mi ty peníze ukradl kapsář na hlavním náměstí v Sieně.
A nejhorší na tom je, že se opravdu není možné z této pokuty poučit pro příště. Protože i když zase příště pojedu co nejbezpečněji to jde, bude někde ve křoví schovaný kradar, který neslouží ničemu jinému, než k zásobování městské kasy. Nebude záležet na tom, jak jedu. Ale jen na mém štěstí, jestli zrvona spadnu nebo nespadnu do pečlivě připravené pasti.