Na dodržování povolené rychlosti projíždějících vozidel mají v Luhačovicích a okolních obcích dohlížet nové radary.

Podle vedení radnice jde hlavně o zklidnění dopravy, nikoliv o šikanu motoristů a nástroj k vybírání peněz do rozpočtu.

SLV859ffc 134130 4350386 1

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Na radnici se dlouhodobě obraceli obyvatelé některých částí Luhačovic i starostové okolních obcí, kde jsou s dodržováním povolené rychlosti potíže.

„Důležitá je pro nás hlavně bezpečnost a zklidnění dopravy. I proto jsme vybrali místa, která jsou buď v blízkosti školského zařízení, nebo zastávek autobusů,“ vysvětlil starosta Luhačovic Marian Ležák.

Radary nyní kontrolují rychlost na čtyřech místech: v luhačovické části Polichno, u příjezdu do centra Luhačovic od stáčírny společnosti Vincentka a také v přilehlých obcích Horní a Dolní Lhotě.

„Úsek hlavní silnice je u nás rovný, takže svádí k rychlé jízdě. Klasická omezení nefungují, takže jsme rádi, že jsme se s Luhačovicemi domluvili na umístění radaru,“ poznamenal starosta Dolní Lhoty Jaroslav Masař.

Potíže s překračováním rychlosti byly dlouhé roky i v Polichně. Zdejší frekventovaná silnice láká k rychlé jízdě, přitom ji přecházejí děti i dospělí cestou na autobus či vlak. „Původně jsme chtěli řešit situaci semafory nebo jinými brzdicími prvky, ale hlavní cesta je natolik využívaná, že nebylo možné ji ještě ucpávat,“ zdůvodnil Ležák.

Pevná radarová stanoviště, jejichž pořízení vyšlo Luhačovice na čtyři miliony korun, budou měřit rychlost v obou směrech a informace okamžitě posílat na služebnu městské policie v Luhačovicích. Za překročení rychlosti budou řidiči platit pokuty.

Podobný systém funguje například ve Valašském Meziříčí, kterému do rozpočtu přináší každoročně několikamilionové částky. Zatímco zdejší radnice si pochvaluje zklidnění dopravy, objevují se i kritické hlasy, že na motoristech vydělává. Luhačovický starosta zdůrazňuje, že nový systém žádnou šikanou řidičů nebude.

„Na místech, kde jsou radary, je vždy v obou směrech viditelné upozornění, že se tu provádí měření radarem. Není to past na řidiče, ani nám primárně nejde o výběr peněz, ale o prevenci a bezpečnost,“ ujišťuje Ležák.

Pokud systém do městské kasy přece jen přinese peníze, město je hodlá použít například na vybudování nových parkovišť.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/luhacovice-doprava-radary-mereni-rychlost.A220127_647921_zlin-zpravy_hoo


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.