Stačí trošku víc sešlápnout plynový pedál a když má člověk smůlu, chytne ho policie nebo vyfotí kamera. Přestupek za rychlost je hned na světě.

 

p9309501

Asi to nebude velkým překvapením, že právě za rychlost se nejčastěji řidiči na silnicích trestají. V Česku platí určitý řád, a tak si pedál na podlaze nechte raději na německou dálnici.
Na silnicích vás mohou potkat dvě situace. Buď nedodržujete rychlost v obci nebo mimo ni. Samozřejmě je to k vzteku, když si nevšimnete, že se v tunelu změnila rychlost ze 70 na 50 a čapnou vás za to. Jenže existují i jedinci, kterým všeobecně padesátka nic neříká a mají město za jeden velký závodní okruh. Bohužel se v takových situacích může stát ledacos a na zpytování svědomí bude už pozdě.
Jak je to v obci?

Pokud tedy dopravní značka neuvádí jinak, musíte v jakékoli obci dodržovat předepsanou rychlost, která je maximálně 50 km/h. Jestliže ale rychlost bude do 5 km/h vyšší, nemusíte se bát žádných bodů, pouze zaplatíte pokutu. Ta je na místě 1000 korun a ve správním řízení až 2500 korun. Jakmile bude rychlost vyšší o 6 až 19 km/h, je pokuta stejná jako v prvním případě, avšak k tomu se vám přičtou 2 body.

V případě, že v obci překročíte rychlost o 20km/h a více, připravte si 2500 na místě a v případě správního řízení to může být až 5000 korun, k tomu navíc ještě tři body. Nejzávažnější situací je, jedete-li obcí více jak 90 km/h. Věc se na místě neřeší a automaticky přechází do správního řízení. Trestem je sankce do 10 000 korun, 5 trestných bodů a k tomu ještě možnost ztráty řidičského oprávnění až na půl roku. V takovém případě je tedy vhodné si najmout dobrého právníka, který by vás za určitých okolností mohl z problému vysekat. Nebude to ale levná záležitost.

Jak je to mimo obec?
Důležitými informacemi při jízdě mimo obec jsou povolené limity rychlosti. Na běžné silnici je to 90 km/h a na dálnici už 130 km/h. Co se týká sankcí, tak je to obdobné jako v případě, překročíte-li rychlost v obci.

Při překročení do 10 km/h počítejte s pokutou na místě 1000 korun, ve správním řízení pak do 2500 korun. Rovněž platí, že je to bez bodů. Pokud je ale překročená rychlost nad 10 km/h až do 29 km/h, připravte si namístě 1000 korun, ve správním řízení do 2500 korun a zde už se přičítají body – v tomto případě body dva.

Překročení rychlosti od 30 až 49 km/h, je přestupek vážnějšího charakteru, a tak se k němu i přistupuje. Body vás čekají tři a i peněžní sankce bude vyšší. Na místě je to za 2500 a ve správním pak do 5000 korun. Nejzávažnějším prohřeškem je jízda o 50 km/h a více nad povolený rychlostní limit. Přestupek jde opět rovnou do správního řízení a postup sankce je podobný, jako když se jedná o překročení rychlosti v obci nad 90 km/h. Tady se ale pak hraje o ztrátu řidičáku až na 12 měsíců, což si jistě ne každý může dovolit.

Rada na závěr
Pokud nechcete, aby váš ekonomický příjem strádal, případně, aby vás vyhodili z práce, protože přijdete o řidičské oprávnění, je nejlepší jezdit podle předpisů a zbytečně neohrožovat lidi kolem sebe. Každý chybuje a každý občas jede víc, než by měl, ale v takovém případě je nutné myslet nejen na sebe, ale i ostatní účastníky provozu. Stát se může totiž cokoliv.


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.