Jak napsal @Tg3web, italská města a obce již nesmí instalovat rychlostní radary u silnic bez předchozího upozornění řidičů jasně viditelnou dopravní značkou. Toto opatření je součástí balíku nových pravidel vydaných ministerstvem dopravy, která mají zajistit, aby měření rychlosti sloužilo především k prevenci nehod a nikoli k naplňování obecních pokladen.

Ministr dopravy Matteo Salvini zdůraznil, že radary mají sloužit k záchraně životů, nikoli jako nový zdroj příjmů. „Radary, které zachraňují životy, ano. Ale radary, které jsou pro lidi jen novou daní, už nebudou možné,“ uvedl Salvini. Dodal, že není možné tolerovat stav, kdy se radary objevují téměř všude a vytvářejí tak „džungli a anarchii“.

Nové nařízení stanovuje, že značka upozorňující na přítomnost radaru musí být umístěna nejméně kilometr před přístrojem na silnicích mimo obce. Na městských tranzitních komunikacích platí minimum 200 metrů a na ostatních cestách alespoň 75 metrů.

Dalším z důležitých opatření je zavedení minimálních rozestupů mezi radary, což má zabránit jejich příliš hustému umisťování na krátkých úsecích. Navíc bude zakázáno instalovat radary na komunikacích s příliš nízkým rychlostním limitem. V obcích se to týká úseků, kde je povolena rychlost méně než 50 km/h. Na příměstských komunikacích bude možné radar instalovat pouze tehdy, pokud rychlostní limit stanovený značkou nepřekračuje o více než 20 km/h obecný limit pro daný typ silnice.

Salvini to komentoval slovy: „Prostě žádný radar ve městě pod 50 kilometrů za hodinu. Od slov k činům. Zdravý rozum vítězí!“

Nová pravidla vstupují v platnost okamžitě, s tím, že podle agentury ANSA mají radnice dvanáct měsíců na to, aby své radarové sítě uvedly do souladu s novým nařízením.

V roce 2023 řidiči na italských silnicích zaplatili na pokutách více než 1,5 miliardy eur (37 miliard Kč), což je o 6,4 procenta více než v roce 2022 a o téměř čtvrtinu více než v roce 2019, který byl posledním předpandemickým rokem.


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.