Nedávno instalovaný rychlostní radar na dálnici A16 poblíž nizozemského Rotterdamu selhal kvůli nečekaně vysokému počtu přestupků.

Přístroj byl umístěn před úsekem, kde probíhaly stavební práce, a rychlost zde byla snížena na 70 kilometrů za hodinu. Tato omezení však řidiči často ignorovali, což vedlo k přetížení radaru.

Podle deníku Blick si řidiči na nové omezení rychlosti zvykali velmi pomalu. Mluvčí rotterdamské radnice uvedl, že radar zaznamenával téměř deset tisíc přestupků denně. I když samotné zaznamenávání radar zvládal, nedokázal však obrovské množství dat zpracovat.

Po několika dnech musely úřady přístroj deaktivovat. „Možná jsme radar umístili příliš blízko za začátek úseku s omezenou rychlostí,“ přiznal mluvčí. Zdůraznil však, že cílem radnice není zaznamenávat co nejvíce dopravních deliktů, ale zajišťovat bezpečnost na silnicích. Všechny zaznamenané přestupky byly z paměti radaru vymazány, což znamená, že řidiči se nemusí obávat pokut za překročení rychlosti v tomto úseku. Radnice mezitím nechala instalovat nové dopravní značení, aby řidiči mohli včas zpomalit před opravovaným úsekem. Po opětovné aktivaci radaru ukázaly testy, že přístroj nyní funguje správně a počet přestupků výrazně klesl. Toto opatření přispělo k větší bezpečnosti na silnici a snížilo počet překračování povolené rychlosti.

Dopravní značení a včasné informace pomohly

Úřady se rozhodly zaměřit na prevenci, nikoliv na postihování. Nové dopravní značení, které bylo nainstalováno před úsekem s omezenou rychlostí, poskytuje řidičům dostatek času na zpomalení a přizpůsobení se změnám v dopravě. Tato opatření se ukázala jako efektivní, neboť počet dopravních přestupků po jejich zavedení výrazně klesl.

Zkušenosti z Rotterdamu ukazují, že správné umístění radaru a dostatečné informování řidičů může výrazně přispět ke zlepšení dopravní situace. Radar na dálnici A16 nyní plní svou funkci efektivněji a přispívá k bezpečnějšímu průjezdu opravovaným úsekem.

Závěr

Případ radaru na dálnici A16 poblíž Rotterdamu je příkladem toho, jak technické řešení může narazit na limity lidského chování a infrastruktury. Přestože byl radar původně přetížen, úřady rychle reagovaly a provedly potřebné úpravy, aby zlepšily bezpečnost na silnici. Tento přístup ukazuje, že kombinace technických opatření a preventivních kroků může vést k pozitivním změnám v dopravě.


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.