Stačí se za volantem mírně zamyslet a překročení maximální povolené rychlosti je na světě. Pokud má řidič v tu chvíli smůlu, změřila ho policejní hlídka.

Pokud to byli policisté přímo v autě s radarem nebo speciální kamerou a ocejchovaným tachometrem, je dobré vědět, že v takovém případě nemusí řidiči, který spáchal přestupek, ukázat jakékoliv důkazy. Ne všechna policejní auta ale umí měřit rychlost a někdy to policisté jen zkouší. Kdo si myslí, že to je i jeho případ, máme pro něj návod, jak postupovat.

89e071f06315e16ecb993763fa4f4a58

Řidičův chleba 4.4

49fc0aefef9f3be90400aa2ca57b8ee0

Řidičův chleba 4.3

Policie důkaz nepředkládá


Ve chvíli, kdy hlídka z policejního auta změří přestupek, měl by od ní řidič dostat dvě možnosti jeho řešení. Ta první je snadná. Přestupek uznáte a na místě zaplatíte pokutu. Případné připsání trestných bodů má na starosti úřad, kterému policista k tomu dá podnět. Pokud si ale nejste vědomi toho, že byste rychlost překročili, nebo si myslíte, že to nebylo o tolik, kolik tvrdí policie, bude řešení o něco delší. V případě prokázání přestupku také dražší.
Přímo policejní hlídka není povinna řidiči jeho přestupek jakkoliv dokazovat. Jan Daněk, policejní tiskový mluvčí, nám k tomu řekl: „V případě, že přestupce s přestupkem nesouhlasí, policista sepíše oznámení a přestupek oznámí správnímu orgánu. Žádný důkaz o přestupku ale řidiči poskytovat nemusí.“

Řidič tedy má dvě možnosti. Buď policistům věřit, že jel tak rychle, jak říkají. Nebo může požádat o předání přestupku do správního řízení.

a053cbcb48337118cd9a403dc67af8bb

Řidičův chleba 3.9

Správní řízení může, ale nemusí pomoci

Ve správním řízení řidič dostane možnost nahlédnout do spisu, kde jsou uvedeny všechny informace o něm, o policejní hlídce a už také všechny důkazy o přestupku. Faktem je, že ve chvíli, kdy by pro přestupek neexistovaly reálné důkazy, úřad by správní řízení ani nezahájil. Jen by řidiče informoval o tom, že je vše ukončeno a nehrozí mu žádné potrestání.
Pokud ale důkazy jsou, všechny si řidič může důkladně prostudovat. Pokud následně s přestupkem souhlasí, zaplatí určenou pokutu. Body znovu připíše úřad. Pokud ale nesouhlasí, zažádá o ústní projednání přestupku. U něj dostane možnost se hájit. Projednávání většinou probíhá s právníkem spolupracujícím s úřadem. A je na řidiči, jestli se zvládne obhájit, nebo jestli budou důkazy proti němu neprůstřelné.

Možnost vyvléct se z pokuty pomocí obhajoby ve správním řízení zní sice dobře, ale pokud to nevyjde, je potřeba nezapomínat na to, že správní řízení vždy vyjde dráž než placení pokuty na místě. Pokuty se ve správním řízení pohybují o pár set až tisíc výš a k tomu je potřeba zaplatit náklady správního řízení, které jsou 1000 Kč.

Přesněji se dá říct, že zatímco se pokuta v blokovém řízení, tedy na ulici, pohybuje od spodní po horní hranici, ve správním řízení od té horní až po mnohem vyšší. Body zůstávají beze změny.

Některé policejní hlídky to zkouší


Na sociálních sítích jsme narazili na příspěvky, který popisují situace, při kterých policejní hlídky, které v autech neměly radar, řidiče stavěly a tvrdily mu, že jej změřily a chtěly po něm pokutu. Údajně se jednalo o hlídky takzvané pohotovostní motorizované jednotky (PMJ)
Hlídky PMJ přitom nikdy v autech nemají radar a nemohou tedy měřit rychlost, nebo dokonce rozdávat za rychlost pokuty. Přímo na webu policie se píše: „Pohotovostní motorizovaná jednotka vyjíždí k případům z linky 158, ve kterých je ohrožen život a zdraví občanů, popřípadě jejich majetek. Policisté PMJ také úspěšně pátrají po odcizených vozidlech a věcech, hledaných a pohřešovaných osobách. Snaha policistů PMJ je jasná – dostat se co možná v nejkratší době na místo oznámení – to trvá vždy maximálně několik minut. A tak “Péjáci” (hovorové označení členů PMJ – pozn. redakce) pachatele násilné nebo majetkové trestné činnosti zadrží buď přímo při činu, nebo krátce poté, popřípadě pátrají po takzvané horké stopě a to s cílem takové pachatele co nejrychleji zadržet. Kromě tohoto však policisté PMJ poskytují například profesionální první pomoc zraněným osobám až do příjezdu záchranné služby, popřípadě provádějí další úkony spojené se zajištěním místa činu.“

Pokud tedy řidiče taková hlídka zastaví a zkusí mu tvrdit, že jej změřila, doporučujeme vše rovnou předat do správního řízení.


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.