Rakousku došla trpělivost s řidiči, kteří na silnicích a dálnicích výrazně překračují povolenou rychlost.

Těm největším hříšníkům budou úřady alpské republiky bez milosti a okamžitě zabavovat auta, která následně půjdou do dražby.

Foto: Profimedia.cz

Rakouský policista při silniční kontrole

Článek

Podle ministryně dopravy Leonore Gewesslerové, kterou citovala agentura APA, půjde 70 procent výnosu na konto státního fondu pro bezpečnost dopravy. Zbývajících 30 procent poputuje do kasy města nebo obce, v níž byl přestupek spáchán.

Pokud auto není majetkem provinilce, dostane řidič trvalý zákaz řízení motorových vozidel na území Rakouska. V každém případě viník zaplatí řádnou pokutu.

Příslušnou změnu zákona schválil rakouský parlament hlasy vládní koalice lidovců (ÖVP) kancléře Karla Nehammera a Zelených. Přidali se i opoziční sociální demokraté (SPÖ), zatímco rovněž opoziční Svobodní (FPÖ) byli proti a požadovali naopak zvýšení rychlostních limitů, jako to nedávno udělala Itálie.
Není to kavalírský delikt
„Vysoké překračování rychlosti není žádný kavalírský delikt,“ prohlásil poslanec za stranu Zelených Hermann Weratschnig s tím, že takové chování ohrožuje nejen řidiče, ale i veřejnost. „Auto na silnici není hračka,“ přidal se lidovecký zákonodárce Andreas Ottenschläger.

Chystané pravidlo chtějí rakouské úřady uplatňovat ve třech stupních. První předpokládá, že při překročení rychlosti v obci o 60 km/h a více a mimo obec o 70 km/h a více zajistí policie auto jen předběžně. Do dvou týdnů pak příslušný obecní úřad rozhodne, zda vozidlo zabaví natrvalo.

Pokud nepůjde o překročení limitu o maximálně 79 km/h v obci a o maximálně 89 km/h mimo obec, dostane řidič auto nazpět. Ovšem jen za předpokladu, že v posledních čtyřech letech nespáchal žádný rychlostní přestupek.
Pokud ale překročení limitu bude v obci o 80 km/h a mimo obec o 90 km/h, může se řidič se svým autem rovnou rozloučit. I v případě, že je jeho rejstřík dopravních přestupků čistý.

V Rakousku je v obci povoleno maximálně 50 km/h, mimo obec 100 km/h a na dálnicích 130 km/h. Plánované pravidlo v praxi bude znamenat, že pokud bude řidič v obci přistižen při rychlosti 130 km/h a na dálnici 220 km/h, o své auto přijde. Novela zákona má vstoupit v platnost 1. března příštího roku.

ZDROJ:https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-rakousko-zavadi-drakonicke-tresty-za-rychlost-piratum-silnic-bude-zabavovat-auta-a-posilat-je-do-drazby-40436986

 


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.