I zdánlivé banality mohou končit tím, že si od řízení na chvíli odpočinete.

 

70

Foto: Lukáš Kukla

Jan Majurník
6. 12. 2022 Přestupky v dopravě jsou prakticky každodenní rutinou řešenou různými policejními složkami. Někdy se dá šoférský omyl vyřešit domluvou nebo mírnou pokutou , jindy zase na vaše konto naskočí pár bodů a peněženka výrazněji zchudne. Jsou ovšem případy, kdy vám nepomůže ani svěcená voda a za trest pozbudete řidičského oprávnění.

Každý řidič udělá někdy nějakou chybu, botu či přestupek. Jestliže si takového počínání všimne policista nebo třeba radar, přijdou na řadu různě odstupňovaná řešení. Tím nejlepším je pochopitelně domluva, případně mírná pokuta bez bodů.

skoda fabia RZ

Foto: Jan Majurník

Registračka za oknem? O papíry, ale bez bodů

Odmítnutí testu/vyšetření


Že za prokázaný alkohol za volantem nebo drogy dostanete flastr a čistírnu k tomu, je většinou jasné, jenže tušili jste, že i pouhé odmítnutí podrobení se testu/vyšetření na alkohol či návykové látky znamená pokutu ve výši 25–50 000 Kč a k tomu rok až dva klid od řízení? A pozor, pokuta platí i pro jezdce na zvířeti nebo řidiče nemotorového vozidla (cyklista, koloběžka aj.), pokud užívá veřejné pozemní komunikace.

alkohol test

Foto: Policie České republiky

Za tento přestupek (odmítnutí) dostanete ještě 7 trestných bodů

Zdravotní způsobilost


Pokud řidičák nemáte, vyrazíte na silnici a policie vás dopadne, máte pochopitelně na krku malér, pokutu a oddálený legální návrat za volant. Jenže pokud pro řízení musíte mít platný posudek o zdravotní způsobilosti (např. senioři) a při policejní kontrole jej nepředložíte, pak nad vámi visí pokuta 5-10 000 Kč a zákaz řízení v rozpětí 6–12 měsíců.

YRyBF5

Foto: Shutterstock

Za tento přestupek se žádné trestné body nepřičítají

Předjíždění na dálnici


Zejména kamioňáci zbystřete. Na dálnici nesmí žádný řidič ostatní řidiče ohrozit, ale ani omezit, na což by však měli pamatovat zejména šoféři vozidel nad 3,5 tuny nebo délky nad sedm metrů (vč. jízdních souprav), kteří provádí předjíždění tím způsobem, že se za nimi během tohoto úkonu utvoří kolona.

kamion predjizdeni

Foto: Shutterstock / ilmarinfoto

Za omezování při přejíždění na dálnici hrozí zákaz řízení pouze šoférům vozidel nad 3,5 tuny anebo délky nad sedm metrů (např. osobák s vlekem)

Takové jednání totiž může být vyhodnoceno jako omezování při předjíždění a za to hrozí pokuta v rozpětí 5–10 000 Kč, 7 trestných bodů do karty řidiče a pochopitelně i čistírna papírů v délce 6–12 měsíců. Pozor na to.

Předjíždění přes plnou se značkou

Předjíždění přes plnou čáru není samo o sobě o papíry, pokud ovšem na daném místě nestojí svislá dopravní značka zakazující předjíždění. Jestliže se i přes tato varování vydáte předjíždět a policie vás lapí, pak se těšte na flastr ve výši 5–10 000 Kč, 7 bodů a relax od volantu po dobu 6–12 měsíců.

img 9597 

Foto: Ondřej Svoboda

Předjíždět na plné čáře není o papíry, pokud na místě není svislá dopravní značka zakazující předjíždění (červené a černé auto v červeném kruhu na bílém podkladu)

Totožné postihy vám hrozí rovněž pokud předjíždíte (vozidlo, cyklistu aj.) v těsné blízkosti nebo přímo na železničním přejezdu, potažmo na přechodu pro chodce.

 

Nehoda se zraněním


Jestliže způsobíte dopravní nehodu, pak vás to v nejlepším případě stojí pár hodin času, pokutu pár tisíc, potažmo nějaké další peníze vynaložené na opravu vlastního vozu. Pakliže však někomu způsobíte zranění (ublížení na zdraví), máme pro vás špatnou zprávu – výše pokuty vzroste na 25–50 000 Kč a může se stát, že půjdete tzv. čistit. A na jak dlouho? 12–24 měsíců.

krph 368 11

Foto: Policie České republiky

Za nehodu se zraněním lze dostat 7 bodů, bude-li nehoda klasifikována jako trestný čin těžké újmy na zdraví či usmrcení, jinak je to bez bodů

Jízda přes železniční přejezd

Červená se line záře, ale řidič vozidla přejíždějící přes železniční přejezd taková světla nebere v potaz. Jaký možný ortel uslyší takový „odvážný“ šofér od úředníka správního řízení, který přestupek řeší? Pokutu 2 500 Kč až 5 000 Kč a zákaz řízení v rozmezí 1–6 měsíců.

zeleznicni prejezd 1

Foto: Shutterstock / Karel Pesorna

A jako bonus ještě dostane 7 trestných bodů

Couvání na dálnici


Couvání, otáčení se nebo jízda v protisměru na dálnici či silnici pro motorová vozidla jsou přestupky zákonem ohodnoceny pokutou za 2 500 Kč až 10 000 Kč a odpočinkem od řízení po dobu šesti měsíců až jednoho roku.

d11cover 1

Foto: ŘSD

Moment, to není vše, k výše vypsanému náleží ještě 7 bodů do karty řidiče

Alkohol v autoškole


Tohle by si měli přečíst hlavně lektoři autoškol. Za užití alkoholu či jiné návykové látky (bezprostředně) před jízdou či během jízdy ve výcvikovém vozidle při dohledu nad řidičem motorového vozidla hrozí pokuta 10–20 000 Kč a zákaz řízení na 6–12 měsíců.

1

Foto: Michal Jirák

Dotyčný lektor vykonávající dohled sice přijde o řidičák, možná i o práci, nicméně žádné trestné body nevyhraje

Toto platí i v situacích, kdy je schopnost lektora vykonávat učitelskou činnost v důsledku zdravotního stavu snížená nebo pokud odmítne vyšetření na alkohol/návykové látky.

Rychlost


Jestliže překročíte nejvyšší dovolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více, následuje proces končící pokutou 5–10 000 Kč a zákazem činnosti po dobu 6–12 měsíců. Vztáhneme-li tento přestupek k českým dálnicím, kde platí nejvýše 130 km/h, tak konečná naměřená rychlost po odečtení tolerance 180 km/h znamená splnění podmínek pro výše vypsaný trest.

7

Foto: Jan Majurník

Nezapomeňte také na body, za tento přestupek jich dostanete rovnou 5

Technická způsobilost


Jestliže je vámi řízené vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích, pak máte šanci v případě prokázání přestupku vyhrát pokutu 5–10 000 Kč a čistírnu papírů na 6–12 měsíců.

autovrak nepojizdne auto

Foto: Shutterstock/DmyTo

I tento přestupek je ohodnocen body, a to rovnou 5

Správní řízení


Tak to byl výčet těch nejčastějších dopravních přestupků, za něž po jejich spáchání přijdete o papíry, tedy pokud vás ruka zákona chytí a usvědčí. O konečné výši stanovené pokuty a délce zadržení řidičáku v daném rozsahu obvykle rozhoduje úředník v rámci následného správního řízení, tedy mimo zvlášť závažných případů, o nichž rozhoduje soud.

3 policie

Foto: Jan Majurník

Policista může v některých případech řidičák na místě zadržet, nicméně následně jej odesílá na příslušný úřad, kde se přestupek řeší dále

Existují taktéž skutky, za něž vám může řidičák zadržet policista přímo na místě. Ten jej následně odešle na příslušný úřad, kde rozhodnou o jeho vrácení/nevrácení.

Připomene i možnost požádání o prominutí zbytku trestu (vrácení ŘP) po uplynutí nejméně poloviny stanovené lhůty. Toto však nelze aplikovat u takzvaného vybodování (dosažení 12 trestných bodů).

img 7875

Foto: Jan Majurník

Existuje i možnost v polovině trestu požádat o prominutí jeho zbytku, tedy o dřívější navrácení řidičáku

No a pokud i přes zákaz usednete za volant a policisté vás lapí? Pak máte na krku trestný čin maření úředního rozhodnutí, dostanete přezdívku „mařák“ či „mařenka“, vyhrajete další peněžní flastr (ale hrozí i odnětí svobody) a doba odpočinku od legálního řízení se vám zase o něco prodlouží.

ZDROJ : https://www.garaz.cz/clanek/servis-ridicak-v-ohrozeni-za-tyhle-dopravni-prestupky-poputuji-vase-papiry-rovnou-do-cistirny-21009239

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.