Překračovat povolenou rychlost Vám tímto jistě nedoporučujeme. 

radar 2

Je to nebezpečné, neetické a hlavně nelegální. Jen chceme naznačit, že ne každé překročení rychlosti je mimo zákon. Rychlostní tolerance platí pro všechny.

Tolerance při měření se musí zohlednit

Měřit rychlost a za její překročení udělovat pokuty je v kompetenci pouze dvou státních institucí. Tím je samozřejmě Policie České republiky a Městská policie. K tomuto měření se využívá zařízeních, která jsou vždy zkontrolována a zkalibrována Státním Metrologickým institutem.

Nicméně se při měření počítá s jistou tolerancí, která musí být vždy zohledněna. Říká se tomu proměření a odečtená hodnota závisí na rychlosti, při jaké bylo vozidlo změřeno.

Řádně zkalibrované radary pracují s odchylkou 3 km/h, avšak pouze do rychlosti 100 km/h. Pokud tedy jedete rychlostí 90 km/h, může přístroj uvádět hodnoty od 87-93 km/h. To musí vzít zasahující orgán v potaz a příslušnou hodnotu od výsledku měření odečíst. Pokud ale i tak naměří 91 km/h, tak už vám nepomůže ani svěcená voda.

Trochu jiná situace nastává v případě měření rychlosti nad 100 km/h. Tam už má přístroj v měření větší rezervy. Konkrétně kalkuluje už s tolerancí 3%. Naštěstí většina vozidel ukazuje na budících mírně vyšší rychlost, než jakou se vozidlo pohybuje. Proto vás policie nezastaví, i když jedete o něco více, než je limit.

radar

Foto: Shutterstock

Body, nebo peníze?


Při překročení povolené rychlosti zcela oprávněně můžete přijít o řidičské body, nebo o peníze. V mnoha případek dokonce o obojí.

Ačkoli jsou radary v obci často nastaveny, tak aby tolerance byla vyšší, někdy ta faktura za rychlost prostě přijde. Případně nás může policista zastavit na kus řeči.

Ne vždy dostanete k finančnímu postihu i postih bodový. Ten se totiž uděluje až od limitu, který může znamenat větší ohrožení pro ostatní. Při velké rychlosti v obci se například body udělují takto:

Překročení o 5km/h – 2 body
Překročení o 20 km/h – 3 body
Překročení o 40 km/h – 5 bodů (a nejlépe pár facek)

Mimo obec to je:

Překročení o 10km/h – 2 body
Překročení o 30 km/h – 3 body
Překročení o 50 km/h – 5 bodů (a opět nejlépe pár facek)
Pojem s názvem “společenská škodlivost”
Pokud jste člověk bojovný a rád se hádáte, můžete nechat vše dojít až do správního řízení. To vám může pokutu anulovat, ale také vám může napálit ještě vyšší. Záleží na vaší obhajobě.

Poslední dobou se hojně používal pojem “společenská škodlivost přestupku”. Je zřejmé, že je rozdíl v překročení rychlosti v dopravní špičce a noční, prázdnou silnicí. Je tedy na vás jak svůj příběh prodáte. Nezapomeňte ale, že podobných historek slyšela přestupková komise již stovky.

Foto: Shutterstock

Zdroj: https://www.mix24.cz/radary-a-tachometry-maji-znacnou-toleranci-pokute-za-prekroceni-rychlosti-se-muzete-vyhnout/

 


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.