Řidiči, kteří na silnicích ne vždy stoprocentně dodržují všechna pravidla, mají další důvod k obavám. Nové radary totiž odhalí téměř jakýkoli přestupek.
Řidiči si již zvykli, že je na silnicích nekontrolují jen policisté, ale také nejrůznější kamery a radary, které měří rychlost jedoucího vozu. Moderní technologie jdou ale rychle kupředu a na motoristy se tak valí další kontroly. Nedávno například Události247 informovaly o speciálních dronech, které dokáží odhalit i přestupky jako je riskantní předjíždění přes plnou čáru, nezastavení na stopce či vjíždění na železniční přejezd, když bliká červená. To však zdaleka není všechno. Na silnicích se totiž začínají objevovat nové nelítostné autoradary.
Nejnovější technologie vzbuzují u řidičů obavy…
Účel radarů, tedy zvyšovat bezpečnost na silnicích a odrazovat lidi od porušování předpisů, je bezesporu chvályhodný. Mnozí se kvůli nim ale často cítí pod tlakem. Kromě měření rychlosti totiž některé radary umí odhalit i daleko více přestupků. To pro mnohé řidiče určitě není příjemná zpráva, protože nebezpečí pokuty na ně může číhat na každém rohu.
Kamerám a radarům odzvonilo: Policie bude řidiče kontrolovat pomocí dronů
Aktuálně takovou hrozbu představují jedny z nejmodernějších radarů, jež jsou známé jako Mesta Fusion 2. Odhalí totiž opravdu širokou škálu nešvarů, které mnozí řidiči na silnicích pravidelně dělají. Lidem tedy ve vteřině může přijít pokuta skoro za cokoliv. Někteří se jen možná budou divit, jak je možné, že tento přečin v jejich jízdě někdo odhalil. Zatím jsou využívány jenom ve Francii, ovšem jejich instalaci v Česku nic nebrání.
Moderní radary už fungují ve Francii
Celkem pochopitelně se staly postrachem řidičů. Ze 4metrové výšky jsou schopny sledovat provoz až do vzdálenosti 200 metrů. Kromě měření rychlosti poznají i jestli řidič používá za jízdy mobilní telefon, zda má zapnuté bezpečnostní pásy, nepředjíždí zprava nebo třeba jestli má zaplacené povinné ručení.
Radar může odhalit třeba i zakázané předjíždění zpravaObavy by pak měli mít i řidiči, kteří jedou v jiném jízdním pruhu, než kde je přístroj umístěn. Radar totiž může být naprogramován na monitorování až 8 pruhů současně. To mu umožňuje zpracovávat až 32 vozidel najednou, takže mu skutečně žádné auto neunikne. Dalo by se sice říct, že řidiči, kteří dodržují všechna pravidla a předpisy, se nemají čeho bát a nic se pro ně nezmění. I přesto ale bude mít dost možná řada z nich pocit, že je policie sleduje na každém kroku, ať udělají cokoliv.
Zdroj: AutoŽivě