Systém trestných bodů pro řidiče se od příštího roku zjednoduší. Za přestupky budou dostávat dva, čtyři nebo šest trestných bodů.

Zpřísní se některé pokuty, především za vážné přestupky. Řídit auto bude možné už od 17 let s mentorem na sedadle spolujezdce a také se zavedou řidičské průkazy na zkoušku.

Foto: Právo

Zpřísnění pokut za porušení pravidel silničního provozu

Senát ve středu schválil novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která rovněž umožňuje zvýšit rychlost na vybraných úsecích dálnic na 150 kilometrů za hodinu. Novela nyní míří k podpisu prezidenta.

Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) změny povedou k větší bezpečnosti na silnicích a ke zjednodušení systému.

„Na území Česka se už od 1. ledna nebude nutné prokazovat řidičským oprávněním. Stačí jeden identifikační průkaz. Policie, případně úředník, si všechna nezbytná data dohledá sama,“ řekl Kupka před senátory.

Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění řidič spáchá šestibodový přestupek, bude muset absolvovat dopravněpsychologickou přednášku a takzvanou evaluační jízdu.
Senátoři nepřijali žádný z pozměňovacích návrhů. Ty se týkaly například omezení nejvyšší povolené hmotnosti kamionů ze současných 48 tun na 40 tun běžných ve většině okolních zemí.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil zmínil, že má problém se zákonným pravidlem objíždění cyklistů s odstupem 1,5 metru na lesních cestách, ale pozměňovací návrh nepodal.

Navzdory kritice řady dopravních expertů ale prošlo zvýšení rychlosti na dálnicích. „Nerozumím těm 150 kilometrům. Nevím, jak to může napomoci zlepšení bezpečnosti dopravy. Nicméně je to asi věc, která stejně bude jenom v několika úsecích povolena, takže uvidíme, jak se to dál bude vyvíjet,“ řekla místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL).

ZDROJ:https://www.novinky.cz/clanek/domaci-prehledne-ridice-ceka-zprisneni-pokut-40439582#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4


Doprava zdarma

Při nákupu nad Kč 2.500,- máte dopravu zdarma!

Možnost vrácení

Zboží můžete do 14 dnů vrátit nebo vyměnit bez udání důvodu.

Zákaznická linka

Máte nějaký dotaz? Zavolejte!

Poradíme

Nevíte, který vybrat? Potřebujete technickou konzultaci? Kontaktujte nás.